Recepcja:
Godziny otwarcia:
Pon-pt: 10.00-18.00
So-nie: nieczynne
Nasza Klinika jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych.
Adres w Krakowie:
Kraków, Stare Miasto
ul. Józefa Dietla 50/15
31-039 Kraków
Dojazd:
Tramwaje nr 18, 22, 52.
Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, czyli przewodów odpowiedzialnych za wyprowadzanie plemników z jąder. Do przerwania ciągłości nasieniowodów dochodzi na drodze ich przecięcia i podwiązania. Zabieg uznawany jest za najskuteczniejszą metodę antykoncepcyjną dla mężczyzn, nie wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, nie pogarsza sprawności seksualnej.
Zabieg podwiązania nasieniowodów polega na przerwaniu ciągłości skóry na mosznie i zlokalizowaniu nasieniowodów. Zostają one następnie przecięte, po czym ich końce są koagulowane. W następnym kroku nasieniowody zostają podwiązane przy pomocy nici chirurgicznej. Zabieg trwa zaledwie 30-40 minut i przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Bezpośrednio po krótkiej obserwacji po zabiegu Pacjent może udać się do domu. Powrót do aktywności seksualnej możliwy jest najwcześniej po 7 dniach od zabiegu.
Skuteczność wazektomii jest bardzo wysoka – na tyle, że jest to najskuteczniejsza męska antykoncepcja. Skuteczność wazektomii szacowana jest na 99,8 – 99,99%! Żadna inna metoda zapobiegania zapłodnieniu nie może pochwalić się aż tak wysoką skutecznością. Wskaźnik Pearla informuje o tym, ile par na sto, które zastosowały dana metodę antykoncepcji, zaszło w ciążę. Wartość tego współczynnika dla wazektomii to zaledwie 0,1 – 0,15. Dla porównania – wskaźnik Pearla dla prezerwatyw to 2-13, dla stosunku przerywanego 4-20. Należy oczywiście pamiętać, że o takiej wysokiej skuteczności zabiegu możemy mówić wówczas, gdy zostanie wykonane kontrolne badanie nasienia. Pierwsze badanie wykonywane jest 8 tygodni po zabiegu, kolejne – w 12 tygodniu (tylko wtedy, gdy w pierwszym badaniu stwierdzona została obecność plemników). Rzadko dochodzi do konieczności powtórzenia zabiegu – ma to miejsce jedynie wówczas, gdy w drugim badaniu potwierdzona zostanie obecność plemników.
Efektem wazektomii jest bezpłodność mężczyzny. Przerwanie ciągłości nasieniowodów uniemożliwia przedostawanie się plemników do gruczołu krokowego, a następnie do ejakulatu. Należy oczywiście mieć na uwadze, że w świetle podwiązanych nasieniowodów oraz w wydzielinie zgromadzonej w gruczole krokowym bardzo rzadko możliwa jest obecność plemników. Dlatego wskazane jest wykonanie badania nasienia w 8 tygodniu po wykonaniu zabiegu. Jeśli w nasieniu nie zostanie wykazana obecność plemników, wówczas potwierdzony zostaje brak możliwości zapłodnienia. Jeśli natomiast w nasieniu wykazana zostaje obecność plemników – konieczne jest powtórzenie badania w 12 tygodniu od zabiegu. Gdy w drugim badaniu także zostanie potwierdzona obecność plemników – konieczne jest skorygowanie zabiegu.
Wazektomia WBS to tak zwana wazektomia bez skalpela. Uznawana jest za najmniej inwazyjną, bezpieczną metodę zabiegową, nie wymagającą długotrwałej rekonwalescencji. Zabieg polega na delikatnym odwarstwieniu skóry moszny ostrym narzędziem, bez konieczności użycia skalpela i wykonania rozleglejszego nacięcia skóry. Na dalszym etapie zabiegu postępowanie nie różni się od tego w klasycznej wazektomii – wykonywane jest przecięcie i podwiązanie nasieniowodów. Nie jest konieczne zakładanie szwów, zazwyczaj wystarczy nałożenie na skórę preparatu wspomagającego gojenie.
Wybór takiej metody zabiegowej wiąże się z jej mniejszą inwazyjnością, a także mniejszą bolesnością pozabiegową.
Pierwszym etapem zabiegu jest znieczulenie miejscowe skóry moszny. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie palpacyjne nasieniowodu – lekarz palcami wyczuwa przebieg nasieniowodów pod skórą. Nasieniowody są przytrzymywane przy powierzchni skóry za pomocą specjalnych szczypiec. Skóra zostaje odkażona, po czym jest odwarstwiana na długości około 6 mm. Służą temu specjalne kleszczyki. Po odsłonięciu nasieniowodu jest on wyprowadzony na zewnątrz i przytrzymywany. Następnie lekarz dokonuje przecięcia nasieniowodu, a oba końce są poddawane koagulacji. Końcówka nasieniowodu bardziej oddalona od jądra podlega podwiązaniu przy pomocy nierozpuszczalnych nici chirurgicznych lub klipsa z tytanu. Natomiast koniec nasieniowodu bliżej jądra pozostaje otwarty – dzięki temu plemniki wydostają się z jąder do wnętrza moszny i są stamtąd wchłaniane przez organizm. W ostatnim etapie zabiegu nasieniowody chowane są do moszny, a na skórę aplikowany jest preparat wspomagający gojenie. Po trwającej godzinę obserwacji przez lekarza pacjent może opuścić klinikę. W ciągu pierwszych dni po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarskich, a kontrola powinna odbyć się kilka dni po zabiegu.
Wazektomia uznawana jest za odwracalny zabieg – jeśli mężczyzna chce odzyskać płodność, wówczas wykonywana jest rewazektomia. Taka odwrotność wazektomii służy przywróceniu drożności nasieniowodów i polega na ponownym zszyciu końców nasieniowodów. Najpierw na skórze moszny wykonywane są niewielkie nacięcia, a następnie nasieniowody są wydobywane na zewnątrz. Konieczne jest usunięcie zmienionych bliznowato fragmentów nasieniowodów, a następnie zespolenie ich końcówek. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie drożności nasieniowodów oraz umożliwienie ponownego przepływu plemników z jąder do gruczołu krokowego. Czy można odwrócić wazektomię skutecznie? Skuteczność zabiegu określana jest na około 70-90 procent. Znaczący wpływ na skuteczność rewazektomii ma czas, w którym wykonany zostanie zabieg. Im wcześniej wykonana rewazektomia, tym większe szanse na powodzenie zabiegu. Przekroczenie granicy 14-15 lat od wykonania wazektomii zmniejsza skuteczność zabiegu odwracającego.
Wazektomia w żaden sposób nie wpływa na czynność hormonalną jąder. Oznacza to niezmienioną syntezę męskiego hormonu płciowego – testosteronu, który odpowiada za zachowania seksualne, pociąg seksualny czy zdolność do osiągnięcia erekcji. W żaden sposób nie zmienia się libido, zdolność do osiągnięcia erekcji czy orgazmu, nie zmieniają się doznania towarzyszące zbliżeniu seksualnemu. Wielu mężczyzn po zabiegu wazektomii twierdzi nawet, że ich życie seksualne wiele zyskuje – zabieg pomaga pozbyć się obaw przed niechcianą ciążą, co sprawia, że partnerzy są bardziej otwarci i swobodni. U takich par może zwiększyć się częstotliwość zbliżeń i zauważalnie poprawia się jakość życia erotycznego. Wazektomia uniemożliwia przedostawanie się plemników z jąder do gruczołu krokowego, jednak nie wpływa to na zauważalne zmiany w objętości wytrysku. Plemniki stanowią na tyle niewielką frakcję ejakulatu, że ich brak nie wpływa na spadek jego objętości.
Wazektomia jest zabiegiem legalnie wykonywanym w Polsce. Tego typu zabiegi oferuje coraz więcej placówek. Wynika to z faktu, że zabieg ten nie upośledza w żaden sposób czynności hormonalnej jąder, zatem nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, nie jest też uznawana w świetle prawa za tak zwane trwałe pozbawienie płodności. Nadal zachodzi produkcja plemników, zatem nawet w przypadku niepowodzenia ewentualnego zabiegu rewazektomii możliwe jest zapłodnienie. Odbywa się ono wówczas na drodze biopsji jądra i wykorzystania pobranych w ten sposób plemników w metodzie zapłodnienia in vitro.
W przeciwieństwie do podwiązania nasieniowodów, w Polsce nie jest legalny zabieg podwiązania jajowodów u kobiet. Trudno podać przyczynę, dla której tego typu zabieg nie może być wykonywany. Także podwiązanie jajowodów jest zabiegiem odwracalnym, jednak skuteczność takiej odwrotnej procedury jest mniejsza niż w przypadku rewazektomii. Kluczowe znaczenie może mieć także sposób postrzegania kobiecej płodności.
Wazektomia WBS jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że żadnemu etapowi zabiegu nie towarzyszy ból – począwszy od rozwarstwienia skóry moszny, poprzez przecięcie nasieniowodów, aż po ich podwiązanie. Znieczulenie ustępuje wkrótce po zbiegu i wówczas mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe. Są one na tyle umiarkowane, że w celu ich złagodzenia wystarczy sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ze względu na niewielką inwazyjność zabiegu, proces rekonwalescencji najczęściej przebiega bardzo sprawnie i nie towarzyszy mu długotrwały ból. Rana na skórze moszny nie wymaga zaszycia, nie jest konieczne zdejmowanie szwów, miejsca nacięć goją się bardzo szybko. Aby usprawnić proces gojenia należy pamiętać o tym, aby przez kilka dni po zabiegu dbać w odpowiedni sposób o higienę i do momentu zasklepienia się ranek na mosznie zrezygnować z uprawiania sportu i aktywności seksualnej. Przestrzeganie tych zaleceń sprawia, że proces rekonwalescencji przebiega bardzo sprawnie i nie jest bolesny.
Nasza klinika powstała w 2005 roku, co pozwoliło nam zdobyć ogromne doświadczenie. Wykonaliśmy już ponad 30.000 zabiegów. Jesteśmy również jedną z czołowych placówek szkoleniowych dla lekarzy i kosmetologów w Polsce.
W Princesse® stosujemy wyłącznie najwyższej jakości preparaty pochodzące wprost od producentów i certyfikowane, atestowane urzadzenia.
Posiadamy pełne zaplecze medyczne w razie wystąpienia nagłych komplikacji oraz pracują u nas lekarze z doświadczeniem nie tylko w leczeniu powikłań medycyny estetycznej, ale i w medycynie ratunkowej.
Klinika Princesse® to nowoczesna placówka medycyny estetycznej i centrum szkoleniowe. Założona została w 2005 roku. Bogate doświadczenie i ponad 30.000 wykonanych dotychczas zabiegów pozwoliło nam na wyselekcjonowanie wyłącznie najlepszych procedur i urządzeń.
W Klinice Princesse® pracuje wysoko wyspecjalizowana kadra lekarska i kosmetologiczna, wciąż doskonaląca swoje umiejętności poprzez udział w seminariach i konferencjach poświęconych praktykowanym przez siebie dziedzinom w Polsce, jak i na całym świecie.
W Princesse® stawiamy na naturalność i perfekcję, a także spektakularne efekty, jakie prezentują modelki i celebrytki. Wychodzimy z założenia, że zabiegi estetyczne nie mają być przebraniem, a podkreśleniem i uwydatnieniem atutów, jakie ma każdy z nas.
Pon-pt: 10.00-18.00
So-nie: nieczynne
Nasza Klinika jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych.
Kraków, Stare Miasto
ul. Józefa Dietla 50/15
31-039 Kraków
Tramwaje nr 18, 22, 52.